Tüp Bebekler Nasıl Elde Edilir? Tedavi Süreci Nasıl?

Tüp bebekler, üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi ile oluşmaktadır. Dolayısıyla tüp bebekler, in vitro fertilization (IVF) tedavisiyle elde edilmektedir. Bu tedavi, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tarafından tercih edilir. Ayrıca tedavi sürecinin belli başlı aşamaları bulunmaktadır. İşte, tüp bebek ve tedavi yöntemleri ile ilgili tüm detaylar!

Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebekler
Tüp Bebekler

Günümüzde tüp bebek nedir, kimlere uygulanır? En çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Evli çiftlere bir yıl süresince korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik durumu oluşmaması durumunda; doktor kontrolü yaptırmaları önerilmektedir. Ancak anne adaylarının 35 yaşından büyük olması, bu süreyi 6 aya indirmektedir.

Normal şartlarda doğal yollarla gebelik sağlanması için; kadınlarda hormonal dengenin, üreme sisteminin ve çeşitli organların birlikte uyum içinde çalışması gerekmektedir.

Ayrıca erkeklerin üreme hücresi olan sperm ise, kadınların vücudunda 4-5 gün hayatta kalabilmektedir. Bu sebepten yumurtlamadan önce veya yumurtlamanın olduğu dönemde, ilişkiye girilmesi yumurtanın döllenmesi açısından önerilmektedir.

Sonraki süreçte hem erkek hem de kadınların üremesi alâkalı çeşitli problemler görülebilir. Dolayısıyla yapılan muayeneler sonrasında evli çiftler tüp bebek seçeneğini değerlendirebilirler. Bu tedavide;

  • Anneden alınan yumurtalar ile babadan alınan sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllenmektedir.
  • Daha sonra oluşan embriyo, embriyo transferi tekniği ile anne adayının rahmine konulmaktadır.
  • Sonrasında iki haftanın ardından yapılan kan testi ile, Beta HCG düzeyine bakılmaktadır. Bu testin sonucuna göre gebeliğin başarılı olup olmadığı anlaşılmaktadır.
  • Sonuç olarak gebeliğin sağlanmasıyla tüp bebek aşamaları gün gün doğal yollarla hamile kalanlarda olduğu normal seyirde devam eder.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebekler

Evli çiftler tarafından sıklıkla talep edilen tüp bebek tedavisine başlarken, öncelikle hekim çiftin öyküsünü dinler. Ardından anne adayına muayene ve ultrasonografik incelemeler yapılarak, üreme sisteminin kontrol edilmesi işlemi gerçekleşir.

Daha sonra yumurtalık kapasitesinin net bir şekilde belirlenebilmesi için, AMH testi yapılmaktadır. Doktor tarafından gerekli duyulan durumlarda ise HSG yani; histeroskopi, rahim filmi, tiroid fonksiyon, serolojik test ve kan sayımı yapılmaktadır.

Baba adaylarında ise sperm analizi talep edilmekte ve uygun durumlarda üroloji hekimine yönlendirilmektedir. Tüm bu muayene ve teknikler sonrasında çifte uygulanacak en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Peki, tüp bebek nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir? İşte, detaylar!

Tüp Bebek Aşamaları
Yumurtaların uyarılması Anne adaylarında yumurtalık rezervindeki yumurtaların olgunlaşma aşamasına girmesi için hormon tedavisine başlanmaktadır. Bu tedavide öncelikle yumurtalıkların baskılanması için, GnRH analogları verilmektedir. Daha sonra kişinin yumurtalıklarının uyarılması için, FSH ve hMG uygulanmaktadır. Böylelikle yumurta kalitesi ve sayısı artırılmaktadır. Yaklaşık 8 veya 10 gün sonra; folikül büyüklüğü 18-20 milimetre boyutuna geldiğinde, çatlama iğnesi yani HCG yapılır.
Yumurtaların toplanması Çatlama iğnesi yapıldıktan 34-36 saat sonra, yumurtama toplama yani OPU işlemine geçilir. Bu işlem transvajinal ultrason ile birlikte sedasyon anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Yaklaşık 13 ile 30 dakika sürmektedir. Bu işlemde anne adayları acı hissetmemektedir.
Spermlerin alınması Bu aşamaya gelindiğinde baba adayı, sperm odasında mastürbasyon yöntemiyle sperm örneği verir. Sonrasında bu örnek laboratuvara verilmektedir. Meni içerisinde sperm bulunmayan erkeklerde ise cerrahi yolla, sperm elde edilmektedir.
Döllenme IVF işlemi ile alınan yumurta ve sperm hücreleri laboratuvardaki kültür ortamında bir araya getirilerek, sonrasında döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyon tekniği yani ICSI ile sperm, yumurtanın içine enjekte edilmektedir. Bu iki yöntemin sonunda yumurta döllenmesi ile embriyo meydana gelir.
Embriyo transferi Embriyo transferi son aşamadır. Laboratuvar ortamında elde edilen embriyo, anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Bu işlemde anesteziye gerek duyulmaz. Ultrasonografi eşliğinde yapılan bu tedavide embriyo, kateter ile rahim içine bırakılmaktadır.

Tüp Bebeklerin Özellikleri Nelerdir? Bütün Detaylarıyla 13 Tüp Bebek Özelliği!

Tüp Bebekler

Pek çok anne ve baba adayı, tüp bebek yöntemini tercih etmek istemektedir. Ancak bu tedavi ile elde edilen tüp bebekler ile ilgili kafalarında soru işareti oluşmaktadır. Dolayısıyla bebeklerin özellikleri ve sağlığı konusunda çeşitli araştırmalar gerçekleştirmektedirler. İşte, tüp bebekler ile ilgili merak edilen tüm özellikler!

1 – Tüp Bebeklerin Normal Bebeklerden Farkı Var mı?

Toplumda tüp bebekler asla normal bebek olamazlar görüşü hâkimdir. Ancak bu görüş tamamen yanlış olmaktadır. Çünkü doğal yollardan hamile kalan ya da tüp bebek yöntemi ile hamile kalan kişiler arasında sadece, gebe kalma süreci farklılık göstermektedir. Bunun dışında normal bebekler ve tüp bebekler arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

2 – Tüp Bebekler Neden Güzel Olur?

Tüp bebekler neden güzel olur kadınlar kulübü ve pek çok yorum platformunda sorulmaktadır. Özellikle bu tedavide spermlerin özenle seçildiği ve bu sebepten tüp bebeklerin daha güzel olduğu gibi düşünceler bulunmaktadır. Ancak böyle bir şey yoktur. Baba ve annenin genetik yapısına göre çocuk da aynı olmaktadır.

Yapılan araştırmalar normal yolla ve tüp bebek ile doğan çocukların güzellik açısından farklılık göstermediğini belirtmektedir. Bunun yanında tüp bebekler tabi ki güzel olabilir. Ancak bunun bir bilimsel çalışması bulunmamaktadır.

3 – Tüp Bebekler Daha mı Zeki Olur?

Bu tedavide seçilen embriyo; morfolojik özelliklerine ve tutunma kapasitesi en yüksek olan şeklinde seçilmektedir. Yani bu işlem bebeğin zeka özelliklerini belirlememektedir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi ile elde edilen çocuklar, diğer çocuklardan daha zeki olmazlar.

4 – Tüp Bebeklerde Down Sendromu Olur mu?

Bazı bebeklerde görülen down sendromu, genetik bir anomalinin sonucu olmaktadır. Her gebelikte olduğu için tüp bebek ile elde edilen gebeliklerde de, bu risk söz konusudur.

5 – Tüp Bebeklerin Çocuğu Olur mu?

Uygulanan tüp bebek tedavisi, anne adaylarının hamile kalmasını sağlayan bir yöntem olmaktadır. Yani doğum şeklinizi etkilemediği için, bu yöntemle doğan bebeklerinde hamile kalıp kalmamasını etkilememektedir.

6 – Tüp Bebekler Daha mı Sağlıklı?

Normal yollarla ve tüp bebek yöntemi ile elde edilen gebeliklerde pek bir fark yoktur. Çünkü tüp bebek yönteminde genel şartlar ve diğer koşullar en iyi şekilde sağlandığında, sağlıklı bir gebelik elde edilebilir. Ancak bu yöntemde normal yollarla gebe kalan kişilere göre sağlıksız bebek olma riski daha azdır.

7 – Tüp Bebekler Erken mi Doğar?

Tüp Bebekler

Tedavi sürecinde yapılan işlemler ve hormonal değişiklikler, tüp bebekler ile ilgili erken doğum riskini artırmaktadır. Yani yumurta toplama aşamasında rahmin içine enjekte edilen sıvılar veya ilaçlar; rahim kasılmalarını tetikler ve erken doğum riskini artırır.

8 – Tüp Bebekler Kaçıncı Haftada Doğar?

Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahme yerleştirildiği zaman net olarak bilinmektedir. Bundan dolayı yaklaşık olarak bebeğin doğum tarihi; işlemin yapıldığı tarihten 266 gün sonra olarak açıklanmaktadır.

9 – Tüp Bebekler Genelde Erkek mi Olur?

Son dönemlerde yapılan araştırmalara bakıldığında tüp bebek yöntemi ile elde edilen erkek bebek oranı %56, 1’dir. Kız bebek oranı ise %43, 9 olmaktadır. Bu araştırma kesin bir sonuç taşımamaktadır ancak erkek bebek ihtimali yüksektir.

10 – Tüp Bebekler Neden İkiz Olur?

Tüp bebekler ikiz mi olur? Yapılan tüp bebek tedavisinin sonucunda oluşan embriyolar; anne adaylarının deneme sayısına ve yaşına göre tek ya da 2 tane olacak şekilde rahme nakledilmektedir. Dolayısıyla 2 embriyo transferi yapılan bir rahimde, her iki embriyonun tutunması ve sonucunda ikiz gebelik oluşabilmektedir.

11 – Tüp Bebekler Kısır Olur mu?

Bu konuda bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır. Yalnızca bu tedavi esnasında anne adaylarında düşük riski artmaktadır. Ancak bu risk tedaviden kaynaklı değildir. Düşük riski, kısırlığa neden olan faktörler nedeniyle artış göstermektedir.

12 – Tüp Bebekler Sağlıklı Olur mu?

Tüp bebek yöntemiyle elde edilen bebeklerin sağlığı açısından hiçbir risk bulunmamaktadır. Hatta tüp bebeklerde sağlık sorunları, normal çocuklara nazaran daha düşük denebilmektedir.

13 – Tüp Bebeklerin Ömrü Kısa mı Olur?

Bazı yeni doğan bebeklerde görülen genetik bozukluk, tüp bebek yöntemi ile elde edilen bebeklerde daha azdır. Ancak bu bebeklerin ömrünün kısa olup olmadığı ile ilgili bilimsel bir bilgi bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Fiyatları 2024

Tüp Bebekler

2024 yılı itibariyle tüp bebek tedavisi ortalama fiyatları; ₺50.000-₺65.000 arasında farklılık göstermektedir. Bu fiyatlar hastaneden hastaneye, tüp bebek merkezine ve hastadan hastaya uygulanacak tedavilere göre değişiklik göstermektedir.

Sık Sorulan Sorular

Günümüzün en iyi tedavilerinden olan tüp bebek tedavisi ile ilgili sık sorulan sorular mevcuttur. Açıklanacak olursa;

1 – Tüp Bebek Çocukları Nasıl Oluyor?

Klasik tüp bebek; anne adaylarından alınan yumurtalar ve baba adaylarından alınan sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ile oluşmaktadır. Daha sonra döllenme sonucu ile oluşan embriyonun anne rahmine yerleştirilmesiyle takip başlamaktadır.

2 – Devlet Tüp Bebek İçin Ne Kadar Ödüyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu; ilk tüp bebek tedavi denemesinde %35, 2. denemede %20, 3. denemede %20 oranında bedeller üzerinden katılım payı almaktadır.

3 – Tüp Bebek Çocukları Sağlıklı Olur mu?

Tedavi için bütün şartlar yerine getirildiğinde sağlıklı bir gebelik oluşabilir. Dolayısıyla tüp bebek başarılı olması sonucu doğan çocuklarda, normal yollarla doğan çocuklara göre sağlık riski daha azdır.

4 – Tüp Bebek Neden Oluyor?

Tüplerde tıkanma, çeşitli kadın hastalıkları, kısırlık, enfeksiyon, erkekteki sperm kalitesi düşüklüğü, ileri yaş ve kilo durumları; tüp bebek yönteminin artmasındaki nedenlerdir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı, oldukça yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escortBostancı Escortgaziantep escortgaziantep escortpendik escortbostancı escortkadıköy escortizmir escorthttps://www.arccore.comescort ankaraankara escortataşehir escortmatadorbet girişvasy casinotempobet giriş1xbet girişMebbistrendyol indirim koduCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.net1xbetwonoddbahsegelgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbet7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahisbodrum escortBostancı Escortgaziantep escortgaziantep escortpendik escortbostancı escortkadıköy escortizmir escorthttps://www.arccore.comescort ankaraankara escortataşehir escortmatadorbet girişvasy casinotempobet giriş1xbet girişMebbistrendyol indirim koduCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.net1xbetwonoddbahsegelgrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbet7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahis